שילובי תאורה וצבע – איך עושים זאת נכון?

הבתים של היום, כידוע, הם כבר הרבה מעוד מקום לשים את הראש או מקום למגורים. הבתים והדירות של ימינו מבטאים את מי שאנחנו ומשמשים בתור המפלט שלנו מטרדות היום יום. וכיצד הדברים הללו מתבטאים הלכה למעשה? בעיקר באמצעות עיצוב המורכב משילוב נכון בין תאורה וצבע.

סוגי התאורה העיקריים הקיימים כיום

בצורה גסה, אפשר לחלק את התאורה שיש כיום בשוק לתאורה קרה הנחשבת חסכונית ולרוב מעניקה אור רב בחללים נרחבים או חללים חשוכים יחסית, ולתאורה חמה שיכולה להיות מורכבת מנורות ליבון מהדור הישן או נורות הלוגן חסכוניות שצבען הוא בהיר יותר ודומה לגוון תאורת הליבון הקלאסית, במקום התאורה הלבנה המתקבלת באופן טבעי מנורות הלוגן. אל שני הסוגים העיקריים הללו כמובן נכנסים מוצרי התאורה עצמם היכולים לבוא בתצורה של פלוריסנטים באופציה הכי פשוטה ובסיסית ועד מנורות מעוצבות ומיוחדות למי שרוצה תאורה שמשמשת גם כרהיט ומעניקה אופי ייחודי לחלל.

סוגי הצבע הקיימים כיום

עוד אספקט של עיצוב החדר, כפי שהזכרנו כבר הוא גם הצבע של הקירות. ושאנחנו מדברים על צבע לקיר, הכוונה היא לא רק על הגוון שבוחרים לשים על הקיר. בכל הקשור לגוונים השונים, המגוון הוא אדיר כיום וזה לא מסתיים רק בזה שכן קיימים גם צבעי אפקט לקיר וגם מרקמים שונים. צבעי האפקט השונים מדמים צורות ודוגמאות על הקירות ומעניקים להם אופי ייחודי. צבעי "המרקם" לעומת זאת, הם חידוש של המספר שנים האחרונות והם למעשה סוגי צבע המביאים את כל סוגי הצבעים שבהם נהגו להשתמש מחוץ למבנה פנימה. כך למשל קיימים צבעי שליכט בגוונים שונים, שייחודם הוא במראה "המגורען" ואף המחוספס שלהם או צבעיה בטון המביאים את כל תכונות הבטון פנימה לתוך הבית ומסיעיים לתת תחושה טבעית ומחוברת למקורות היכן שבוחרים ליישם אותם, ואלו כמובן 2 דוגמאות מלבד סוגי צבעים רבים ונוספים הקיימים כיום.

איך משלבים נכון בין השניים

עכשיו לאחר שהבנו מהם שני האלמנטים בין החשובים ביותר בעיצוב הבית כיום, נשאלת השאלה איך משלבים בין השניים? כיצד אפשר להשתמש בתאורה כדי להדגיש את הקיר ואת הייחודיות שלו ואיך לא לגרום למרכיב אחד להעיב על השני? ובכן, הסוד הוא במינונים. אם בחרתם להשתמש בצבע קיר שהוא גם מרקמי, מיוחד ובולט מאוד, תנו לו את הבמה והשתמשו בתאורה עדינה וחמה באותו החלל. מומלץ גם שלא להעפיל על מראה הקיר הייחודי באמצעות אמצעי תאורה גדולים או בולטים במיוחד בכדי לא ליצור תחושה של עומס של פרטים בעין. במקרה הזה מנורות ספוטים, או נורות עם אהילים יעשו את העבודה היטב.

לעומת זאת,  כאשר צבע הקיר או המרקם שלו עדינים יותר ובהירים יותר, הרבה חלונות ותאורה לבנה, דווקא יתנו תחושה מרווחת בחדר וידגישו את העדינות שבצבעי הקיר.  במקרים כאלו דוקא גופי תאורה גדולים, מיוחדים ובולטים יתאימו היטב ולא יעפילו על שום דבר בחלל.

זכרו, גם צבע מיוחד לקירות וגם אמצעי תאורה מיוחדים וייחודים יכולים לתת אופי רב לחדר אך מומלץ לשלב את שני האמצעים הללו בחוכמה ולא להעמיס. חדר שיש לו אופי כבר משלו וייחודיות, מומלץ לשמר באמצעות שמירה על קו עיצובי נקי ועדין. בחדרים שהם פשוטים יותר ובסיסיים, עיצוב וייחודיות יכולים דווקא לתת בדיוק את האופי החסר.

Instagram-image
SUPERFICIE
Instagram-image
SCANTLING
Instagram-image
GANGSTER