איך להתאים תאורה לטקסטיל

היחסים בין תאורה וטקסטיל ממחישים את החשיבות שיש לשני סוגי אלמנטים אלו (אנרגיה וחומר) בעיצוב הבית. בעוד על שטיחים ווילונות לעולם לא נוותר, הרי שניתן למקסם את השימוש בהם ע"י הצבת התאורה המתאימה ובזוויות הנכונות. להלן מספר טיפים מועילים להתאמת גופי התאורה לשני מוצרי טקסטיל חשובים אלו.

התאמת התאורה לשטיחים

על מנת להדגיש את מראה השטיח ולהפוך אותו לאובייקט מרכזי בחדר (למשל, השטיח בסלון) רצוי למקם מעליו את גופי התאורה באופן ישיר ועדיף שתהיה זו תאורת LED וזאת עקב אלומת האור הממוקדת של גופים אלו. על מנת ליצור אווירה דרמתית בחדר, ניתן לכוון את גוף התאורה (שוב, LED) מהכיוון הצדדי של השטיח וע"י כך ליצור אפקט הצללה מיוחד. חשוב מאוד לציין כי ככל שהשטיח כהה יותר כך יש להתאים תאורה חזקה בהתאם על מנת להתגבר על האפקט המחשיך ובולע האור של שטיחים אלו. כאשר מדובר בשטיחים בהירים, ניתן להשתמש בגופי תאורה חלשים יותר או בכאלו אשר מוגדרים כיוצרי "תאורת אווירה" עם נורות הלוגן או נברשות אלגנטיות.

התאמת התאורה לווילונות

מאחר ווילונות משמשים לעיצוב הבית ותורמים לוויסות עוצמת האור החודרת דרכם, מן הראוי לשלב אותם היטב עם גופי התאורה על מנת למקסם את יכולותיהם. התאורה יכולה להעצים את הווילונות ולתת להם ביטוי מודגש או "לדכא" אותם ולגרום להם להיות מוצלים יחסית. על מנת להדגיש את הווילונות, יש לדאוג לתאורה אשר מכוונת מעט מעליהם וכלפי מטה. כך הווילונות יראו ארוכים יותר, כמעין מיצג מוזיאוני. במידה והתאורה מוסטת לכיוון המביט, יוחשכו הווילונות באופן טבעי. כאשר קיימת נברשת אחת מרכזית באמצע החדר, יש לוודא כי משתמשים בווילונות בהירים במידה ומעוניינים שהאור לא יבלע ע"י צבעי ווילונות כהים מדי. במידה ומעוניינים להדגיש את מראה הווילונות אך לא ניתן להשתמש באורות המגיעים מהחלק העליון שלהם, ניתן בהחלט להשתמש בגופי תאורה ריצפתים אשר בנוסף גם תורמים לעיצוב הבית וגם משמשים בתור מקור אור לקריאת עיתון או ספרים.

חשוב שמוצרי הטקסטיל עצמם יהיו בצבעים דומים, אשר "שוברים" את הצבעים השולטים של פרטי הריהוט בחדר בו הם מותקנים. בהצלחה!

המאמר באדיבות יניב פרקטים ווילונות

Instagram-image
CITADELLE
Instagram-image
KIMONO
Instagram-image
CIRCUS