לבחור נכון תאורה לפינת האוכל

פינת האוכל היא מחד, רק פינה. אולם מאידך, משמשת פינת האוכל הן כגורם המחבר בין החללים החשובים בבית – בדרך כלל מטבח וסלון, ובנוסף מבחינה פונקציונלית מהווה פינת האוכל מקום ישיבה לארוחות ולמפגש. על כן, חשוב שתאורת פינת האוכל תהיה בהתאם – גם מעוצבת נכונה ובהתאמה לחללים הסובבים לה, וגם שימושית – שתספק תאורה מספקת עבור השולחן שתחתיה והסובבים אותו.

תאורה לפינת אוכל יכולה להיות גדולת מימדים או עדינה וקטנה, וכמו כן היא יכולה להיות נסתרת – בנישות בקיר או בתקרה. את עיצובה, צורתה, אופן חיבורה וגודלה ייקבעו למעשה מספר פרמטרים:

גודל החלל

אם מדובר בחלל גדול מימדים, בוא נפרס שולחן אוכל גדול ורחב ידיים, נזקק לתאורה מספיק חזקה, הנפרסת לאורך התקרה ולא תאורה מקומית על ידי מנורה אחת מרכזית. פתרון טוב הן עיצובית והן פונקציונלית היא מנורה המורכבת ממספר מנורות, במעין טור, שיכולות להיו בגובה זהה או במשחק גבהים – תלוי בטעמכם והתאמתה של המנורה לסגנון העיצובי של כלל החלל.

גודל השולחן

גודל השולחן נקבע לפי גודל החלל בדרך כלל, והמנורה למעשה נקבעת אף היא הן לפי גודלו של השולחן והן לפי צורתו. פינת אוכלמעוגלת למשל, לא תתאים למנורה שקניה מרובעים או בסיסה מרובע. השניים צריכים "לדבר" באותה שפה עיצובית. כמו שדיסקסנו לגבי גודל החלל ופריסת המנורות בטור לעומת מנורה מרכזית – גם כאן נכון שיח זה. אם יש ברשותנו שולחן ארוך, המתאים למספר גדול של סועדים, יש להתחשב בכל פינה של השולחן, ולמעשה בכל סועד וסועד – שירגיש בנוח ויסעד תחת אור נעים ולא בעלטה.

נורה מוסתרת או גלויה

אם אנו חובבי עבודות גבס למיניהן, יכול להיות שנדעיף תאורה החבויה בקיר או בתקרה. תאורה כזו מצריכה לא רק התקנת מנורות אלא גם הכנה ובניית גבס שישמש גומחה להתקנת הנורות. מה גם שתאורה כזו בדרך כלל מצריכה מספר רב של נורות והרבה מרחב לבניית הגבס. פינת אוכל קטנה – לא בטוח שתחמיא לה תאורה מסוג זה כי היא למעשה תגנוב את ההצגה.

שפה עיצובית אחידה

היות ופינת האוכל לא עומדת בודדה, אלא מתכתבת עם שאר הרהיטים בחלל: מערכת הישיבה הסלונית והמטבח, בדרך כלל, יש לקחת בחשבון התאמה בין המנורה בסלון ובמטבח לבין זו שבפינת האוכל. אין הדבר אומר שחייב להתאים סט מנורות, אלא כן חשוב שהן תדברנה באותה שפה – קווים ישרים מול קווים ישרים, עדינות מול אלגנטיות וכיוצא בזאת.

יופי

הנקודה האחרונה והמסכמת שנדון בה היא כמובן היופי. לכאורה נראה כי זוהי החשובה מבין הנקודות אולם בפועל יופיה של המנורה הוא תוצר של איחוד בין כל הנקודות הנ"ל, לכדי בחירת המנורה שלנו.

Instagram-image
TI . VEDO
Instagram-image
MEK
Instagram-image
CRIO