הקשר בין אדריכלות ותכנון תאורה לבית

בין מיליוני האדריכלים בעולם, ישנם כאלו הנחשבים מעט טובים יותר מכל השאר. מומחי עיצוב ובנייה טוענים שההבדל טמון ביכולת של אותם מובחרים לראות את התמונה הגדולה, וליישם את הפרטים הקטנים. זהו בדיוק הניגוד הקיים בין אדריכלות לבין תכנון תאורה לבית. מצד אחד – ראיה גדולה. תכנון של הקמת בית. מנגד, ירידה לפרטים הקטנים ביותר כמו האופן שבו תאורה תופיע בתוצאה העיצובית הסופית. אדריכל המוצא את החפיפה בין שני הקטבים השונים, יספק עבורכם את התוצאה הטובה ביותר.

תאורה לבית בראייה אדריכלית – כללים מנחים

באופן כללי, הקשר בין אדריכלות ותכנון תאורה לבית טמון בעובדה שתמונה גדולה (מראה בית) מכילה בתוכה אלפי אלמנטים קטנים (וביניהם תאורה לבית). גם תחת נושא התאורה לבית קיימים אלמנטים ופרטים רבים, אותם ניתן לחלק לפי קטגוריות שונות (מיקום לפי החללים בבית, תאורה ניידת לעומת קבועה ועוד). בתכנון תאורה לבית בראיה אדריכלית, ניחן שילוב בין מספר כללי ברזל מנחים, לבין מגע אישי המבדל בין בית לבית ומייחד את סגנונו. כללי הברזל העיקריים עוסקים בהתאמת התאורה לריהוט ומראה החלל ולא להיפך; בהתחשבות בגורם האור הטבעי בכל חלל וחדר; בצורך הקיים לאותו החלל (קריאה, בישול, אכילה, צפייה בטלוויזיה); ביצירת קשר בין סגנונות התאורה בחדרים השונים ועוד.

בואו ניקח לדוגמא את תכנון התאורה בסלון. לאחר קביעת מיקום הסלון, גודלו ביחס לשאר החדרים, הסמיכות שלו לאילו חללים אחרים וכדומה, ייכנס האדריכל לעובי הקורה ויחליט על אופן העיצוב שלו, עניין הכולל גם את נושא התאורה. באמצעות מתן תשובות לשאלות עיקריות (האם כיוון החלון למזרח או למערב? כמה אור טבעי נכנס דרך חלון הסלון ובאילו שעות בקווים כלליים? מהו סגנון הריהוט הקיים? מה המטרה העיקרית של דיירי הבית בהימצאותם בסלון?), ימצא האדריכל את סגנון התאורה המוביל בחלל – תאורה עומדת, נברשת, ספוטים או כל סוג אחר, ואת התאורה המשנית, "המלווה". כך ימשיך האדריכל בהתאמת התאורה בכל חדרי הבית – בין חזות החדר לתאורה, ובין חלל אחד למשנהו.

אדריכלות היא עולם גדול ורחב. תאורה לבית עוסקת בירידה לפרטים הקטנים. המפגש בין השניים הוא אדריכלות מקצועית וראויה. בהצלחה!

המאמר באדיבות לייבל אדריכלים

Instagram-image
LEDCOMPASS
Instagram-image
TI . VEDO
Instagram-image
TIRUALS