שילוב בין תאורה טבעית ומלאכותית

השילוב בין תאורה טבעית ומלאכותית מעסיק את מעצבי הפנים והארכיטקטים השונים עוד מאז המצאת הנורה, ע"י תומאס אדיסון בסוף המאה ה- 19. האור הטבעי שופע וחודר לבית דרך פתחי החלונות אך מאחר והוא לא מסוגל לבצע הארה מוחלטת, בוודאי שלא לאורך כל היום, התאורה המלאכותית "משלימה" את מה שחסר ומציעה לנו שפע של אפשרויות. שילוב מושכל של שני סוגי תאורה אלו מאפשר עיצוב ברמה גבוהה, יצירת אפשרויות לתרחישים רצויים וחיסכון רב בחשמל. להלן מספר קווים מנחים בנושא זה.

בחירת גופי התאורה

ככל שהחדר גדול יותר, כך האזורים אשר רחוקים מפתחי החלונות הופכים לחשוכים גם בימי השמש הבהירים ביותר, כך שתאורה מלאכותית תמיד תידרש ולא רק לשעות הערב והלילה. ניתן למצוא גופי תאורה מחומרים שונים כגון מזכוכיות, קריסטלים, אלומיניום, פלסטיק, מתכת ועוד, בגדלים, צבעים וסגנונות עיצוב רבים. לכל גוף שכזה מתאימות נורות שונות, בהתאם למנגנון אשר נקבע מראש, הלוגן, פלואורסנט, LED וכו'. אך בחירת גופי התאורה אינה עומדת לבדה! יש תמיד לחשוב איזה גוף תאורה מתאים לחדר וזאת בהתאם למצב התאורה הטבעית החודרת דרך פתחי החלונות. ולמשל, גוף תאורה "ספוטים" של LED יתאים בחלק הסלון הרחוק מהחלון, כאשר הספוטים מכוונים לכיוון המטבח. ניתן אף לבחור בגופי תאורה שקועי קיר/גבס אשר צמודים לחלון משני צידיו על מנת להאיר את הקיר האנכי, אשר אינו מקבל לעולם שמש החודרת מבעד לחלון.

צבעים

התאורה הטבעית תמיד תהיה לבנה. תמיד תהיה לבנה, כמו שאנו מוצאים בתאורות או ריהוט רחוב. לא כך בכל מה שקשור לגופי התאורה, אשר כיום מסוגלים לספק באמצעות נורות LED, את כל צבעי וגווני הקשת האפשריים. שילוב הצבעים מתבקש על מנת למקד את תשומת הלב סביב קישוט מיוחד, מיצג או מתחם התמונות בבית. למרות שהתאורה הטבעית לבנה, כן ניתן להפיק ממנה צבעים וזאת באמצעות ויטראז'. עיצוב החלונות בצבעים ומיצגים אומנותיים הינו מיצג מרתק בבית לכשעצמו, אך כאשר הצבעים ממש "זזים" עם תזוזת השמש לאורך שעות היום, אין ספק כי הצבעים המופצים יכולים למלא כל בית בחום, אופטימיות והרגשה טובה.

 

Instagram-image
T-BLACK
Instagram-image
MORE O
Instagram-image
LAMPARA