תאורה לסוגים שונים של מטבחים

חשיבותה של תאורה

אמנם יש מי שחושב על התאורה רק בסוף עיצוב המטבח, אבל התאורה מהווה חלק חשוב מאד. ישנם מספר פרמטרים שיש להביא בחשבון בעת מיקום תאורה על מנת לייצר את האווירה המתאימה בבית.

 תאורה בבית בייחוד במטבח, נחשבת לאחד הגורמים החשובים ביותר בחיים  שלנו ומשפיעה על הבריאות הפיזית והנפשית ועל הדרך בה אנחנו רואים את הבית שלנו. לפי מחקרים פסיכולוגים, בית בו אין תאורה הוא בית העשוי לגרום נזק לאנשים השוהים בו ולכן חשוב מאד למקם את התאורה בכלל ומטבח בפרט, כך שהיא תאפשר ליהנות מאור במקום החשוב ביותר בבית.

במטבח מודרני למשל תפקידה של התאורה הוא למשוך את תשומת הלב של האנשים, ואילו במטבח כפרי תפקידה של התאורה הוא לייצר אווירה ביתית על ידי עמעום.  בכל מטבח תפקידה של התאורה הוא אחר ומיקום אחר יכול לייצר אווירה שונה לגמרי.

הפרדה

בעקבות פופולריות של תוכניות הבישול בטלוויזיה נדמה כי הנושא החם ביותר כיום הוא עיצוב מטבחים. כפי שכבר הבנתם, אחת השאלות המרכזיות ביותר בעת עיצוב המטבח עוסקת בתאורה. היות ובמטבח מבצעים מספר רב של פעולות בו זמנית, יש צורך למקם את התאורה מעל החלקים החשובים- ארונות, כיריים והתנור וכמובן הכוכב המרכזי במטבח-השיש.בעת מיקום התאורה חשוב מאד להקדיש לכל חלק את הכבוד הראוי, מה שבא לידי ביטוי באמצעות פיצול התאורה המאפשרת שליטה על כל משטח בנפרד.

מה הכוונה? התנור והכיריים למשל לא תמיד יפעלו באותו זמן ולכן כדאי לשלוט על הפעלת התאורה בנפרד. לעומת זאת, השיש הנחשב לכוכב המרכזי במטבח ועליו מתבצעות פעולות רבות יהווה משטח עבודה פעיל ולכן כדאי למקם את התאורה בנפרד.

חשיבות התאורה

חלק חשוב לא פחות בעת מיקום תאורה הוא האווירה הנוצרת במקום. כיום מטבחים לא נועדו אך ורק למטרות בישול בלבד אלא למקום בו מאחסנים ספרי בישול ומארחים חברים ולכן יש לייצר את האווירה המתאימה באמצעות התאורה.

בכל מטבח יש משהו אחר שמעוניינים להדגיש. אם למשל מדובר במטבח כפרי, הרי יש צורך להדגיש את המשפחתיות ואת העובדה כי כולם נמצאים ביחד ואוכלים ארוחת ערב על השולחן המשפחתי. בכל מטבח יש לייצר את האווירה המתאימה.

כיצד עושים זאת בפועל? האווירה תתמקד בגוף התאורה המרכזי. כך למשל, אם שולחן האוכל נמצא במרכז החדר, אז כדאי למקם את הגוף התאורה המרכזי מעל לשולחן על מנת לייצר  את האווירה המתאימה. בעת בחירת תאורה חשוב מאד לשלוט על כמות האור זאת על מנת לייצר את האווירה המבוקשת- אווירה המאפשרת לבני המשפחה להתכנס ביחד וגם לבשל בצורה נוחה.

דוגמאות כיצד לשלב תאורת מטבח נכון, ניתן לראות באתר הזה.

Instagram-image
CLARUS
Instagram-image
SQUARE
Instagram-image
COPE'RNICA