התאמת תאורה למרפסת ולממ"ד במסגרת תמ"א 38

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידת אדמה, תמ"א 38, צברה תאוצה משמעותית בשנים האחרונות. הגם שלכל פרוייקט תמ"א יש חוקים משלו, המציאות מראה כי רבים מהם כוללים שתי פעולות ההופכות אותו לכדאי במיוחד עבור הדיירים: מצד אחד, מדובר כאן על הוספה של מרפסת שמש, ומן העבר השני הרחבת הדירה בממ"ד (מרחב מוגן דירתי). מה שחשוב להדגיש הוא שבעת תכנון החללים החשובים האלה, נדרש לתת את הדעת גם על התאורה שלהם. אז מהי התאורה האידיאלית בהם?

תאורה לממ"ד: חשיבותה של אווירה נעימה

מבחינה טכנית, וזו נקודה חשובה בכל קנה מידה, במיוחד בפרויקט של תמ"א 38החוק בישראל מחייב התקנה של תאורה ראויה בממ"ד, וזאת על מנת שיוכל לבצע את תפקידו. התקנה המרכזית מתייחסת להתקנה של גוף תאורת חירום, כמו גם גופי תאורה אשר מוגנים על פי התקן (למשל, במקרים של התפוצצויות). מומלץ מאד לרכוש גוף תאורה פלורסנטי אשר מספק גם הגנה כנגד מים, על כל צרה שלא תבוא.

כניסה לממ"ד, על כל שכן בעת אזעקה או מאורע בטחוני אחר, אינה דבר נעים כלל וכלל – בייחוד עבור ילדים. החדשות הטובות הן שבאמצעות תאורה ניתן להפוך את הסיטואציה כולה למורכבת מעט פחות. הגם שמימדי ותנאי הממ"ד לא מאפשרים לרוב יותר מאשר הרכבה של גוף תאורה אחד, ניתן בהחלט להפוך את האווירה לחמימה יותר באמצעים פשוטים יחסית: הלבשה של אהיל מנייר אורז, למשל, על גבי המנורה. אפשרות אחרת ליצור אווירה חמה, וזאת על רקע האור "הקר" של הממ"ד, הוא למקם באחת מפינות החדר מנורה קטנה ופונקציונלית, שיכולה לחולל הבדל גדול באווירה המושגת.

ומה לגבי תאורה למרפסת?

לעומת הממ"ד, המקושר אצלנו לרוב למצבים שליליים, המרפסת דווקא מקושרת לאיכות חיים גבוהה: אחרי הכול, זהו מקום המפלט שלנו מתלאות היום יום, כמו גם חלל המציע פתרון אירוח מהשורה הראשונה. בכל הנוגע לתחום תאורה למרפסת, חייבים להכניס לתוך המשוואה את העובדה שמדובר בחלל חיצוני, אשר חשוף לתאורת יום, כמו גם לתאורת הלילה המלאכותית. בבואכם לבחור תאורה למרפסת, עליכם חשוב לבחור בפתרון אשר מספק תאורה ראויה בכל תנאי התאורה, כשפתרון יעיל, לצורך זה, הוא בחירה בתאורה עם כיסוי מט המאפשר למנוע סנוורים או הצללות. בבתים אשר נחשבים לשטופי שמש ניתן, על מנת לחסוך בחשמל, יש לבחור בתאורת אווירה סולארית כאמצעי תאורה למרפסת– זהו אחד הטרנדים המשמעותיים ביותר בתחום התאורה בישראל בשנים האחרונות.

יחד עם הנאמר מעלה, יש לזכור שלכל מרפסת יש חוקים משלה ולכן יש להתאים תאורה למרפסת לאופי המרפסת ולמטרות השימוש בה. ניתן לבחור בין מגוון רחב של אפשרויות מבחינת סוג התאורה ומיקומה (תאורת קיר, עמודי תאורה, תאורה שקועה וכיוצא בזה), כל אחד מהם מתאים במצבים מסוימים. מעבר להיבט הפונקציונלי שהוזכר מעלה, בני המשפחה צריכים להכניס לתוך המשוואה גם את הטעם האישי שלהם, וכן לבחור תאורה למרפסת שתבליט את כל מה שדורש הבלטה במרפסת השמש שלהם.

Instagram-image
OLYMPIC
Instagram-image
AU REVOIR
Instagram-image
CLOCHE