איך להתאים את התאורה לצבעי הבית?

לעיצוב התאורה יש השפעה כל כך דרמטית על חלל הבית עד שקשה לדמיין מציאות בה לא הייתה תאורה חשמלית. באמצעות התאורה ניתן להדגיש אובייקטים, ליצור תחושה של גודל ומרחב ואף לייצר אווירה מסוימת. אחת השאלות המרכזיות בעיצוב תאורה לבית היא איך להתאים את התאורה לצבעי הבית, ואנחנו כאן כדי לענות על השאלה הזו.

שלב התכנון

רבים חושבים שעיצוב התאורה הוא השלב האחרון בעיצוב הבית, ומתפנים לבחירת התאורה רק אחרי שהכל עומד על תילו. אבל עיצוב התאורה דורש חשיבה ותכנון מוקדמים, ולמעשה יש לתכנן את עיצוב התאורה עוד לפני שתכניות העבודה יוצאות לקבלן המבצע. שלב התכנון של התאורה יכלול הערכה של החלל, חשיבה על הצבעים השונים שיהיו בו והרהיטים שצפויים להיות שם. כלומר, תכנון התאורה חייב להיות חלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים של החלל כבר בשלב התכנון.

 

טמפרטורת האור

כאשר חושבים איך להתאים את התאורה לצבעי הבית יש לקחת בחשבון תחומים רבים, ואחד המרכזיים הוא טמפרטורת האור, כלומר לצבע האור. צבע האור נע על סקאלה רחבה, הכוללת אור חם, אור צבעוני ואור לבן, ומקובל לשמור על צבע תאורה אחיד בכל חלל. גם הצבעים השונים נעים על סקאלות של גוונים, כך למשל אור לבן יכול להיות בהיר מאוד, או לשמור על גוון חם יחסית, אל תמיד הוא יהיה קר יותר מאור צהוב, לדוגמא.

 

אלומת אור מפוזרת או ממוקדת

הפיזור של האור עשוי להשפיע רבות על ההתאמה לצבעים. ככל שהאור מפוזר יותר כך הוא יטשטש  יותר את צבע הקיר, בעור אלומת אור ממוקדת תדגיש את הצבע דווקא. האופן כללי ניתן לומר כי בחללים כהים יחסית מומלץ להשתמש באור בהיר וממוקד שיעשה את החלל נעים יותר לעין ואילו בחללים בהירים אפשר להשתמש באור חם ומפוזר שיפר את האווירה הקרה שיוצר צבע לבן. דגש חשוב אותו יש לקחת בחשבון בעת התאמת המנורות הוא שמיקוד האור אינו גדול מדי כדי שלא יגרום לסנוור.

 

הדגשת אובייקטים

שימוש נוסף בתאורה הוא להדגשת אובייקטים שונים המצויים בבית. כך, לדוגמא, אם יש בסלון חפץ אמנות מיוחד תוכלו להתאים לו גוף תאורה שידגיש את ייחודיותו. שימוש באור ישיר המכוון אל פריט כמו תמונה או פסל ידגיש אותו וימשוך את המבט לעברו.

 

בחירת הצבעים הנכונים לדירה

 

אחד האלמנטים המרכזיים בהשתלבות מוצלחת של התאורה הביתית הוא צבעי הקירות בביתכם.

בחירת צבעים שתואמים לטעמכם האישי כמו גם לתאורה שבחרתם, תפיק את המיטב מגופי התאורה שאתם עומדים להתקין.

יחד עם זאת צריך לזכור שבחירת גופי תאורה צריכה להיות החלטה ארוכת טווח בעוד שצביעת הדירה היא משהו שמשתנה בממוצע כל 4 שנים ולכן יש לבחור את הצבעים שאתם עושים בהם שימוש בקפידה ולהמשיך להתמיד בגוונים הבסיסיים כל עוד התאורה בביתכם לא השתנתה.

 

תאורה לקירות כהים

קירות כהים יכולים להעשיר את החלל ולהוסיף לו עומק, וכדי להעשיר את האפקט שלהם ולעשותו אפקטיבי והרמוני יש להתאים להם תאורה מתאימה. ככל שצבע הקיר כהה יותר, דחיפת האור שלו אל החלל יורדת, כלומר, האור נבלע בקיר ואינו מוחזר אל החדר. בקירות כהים מומלץ, בדרך כלל, להגדיל את עצמת התאורה או להוסיף גוף תאורה נוסף. כך לדוגמה, שימוש במנורה עומדת יפצה על הקיר הכהה ויהווה אלמנט עיצובי מעשיר לחלל.

 

אשליית גודל עם קיר בהיר

כאשר חושבים על איך להתאים את התאורה לצבעי הבית יש לחשוב גם על הרחבת החלל. חללים קטנים עשויים ליצור תחושה של צפיפות ומחנק ותוארה יכולה לעזור לתת תחושה מרווחת יותר בחלל במקום לבצע שיפוץ. שילוב של קיר לבן עם תאורה הממוקמת במרחק של עשרים עד ארבעים סנטימטרים מהקיר, יכול לספק תחושת מרחב גדולה יותר כשאלומת האור תוקרן על הקיר ותבהיר אותו.

לבחירת התאורה המתאימה משקל חשוב הן בעיצוב הבית והן באווירה שתיצרו בו. יחד עם זאת, הסתכלות על היבטים נוספים כגון הרצונות שלכם, עיצוב וצבעים שכבר קיימים בדירה, יעשו את ההבדל בין דירה יפה לבין מעוצבת ומוקפדת.

Instagram-image
LINESCAPES SYSTEM
Instagram-image
KIMONO
Instagram-image
DISCO