בחירת תאורה לחדרי ילדים

חדרי ילדים בבית – על פי רוב, המקום הכי רועש בבית, הכי מבולגן בבית והכי מלא חיים בבית – לא כך? כדי להתאים תאורה לחדרי הילדים שלנו, יש להבין מהם השימושים בחדר ומהן מטרות התאורה בחדר, כך שנדע לבחור באמצעי התאורה הנכונים עבור ילדינו. הוכח לא פעם, כי תאורה משפיעה על תפקודי המוח ובמקרים בהם התאורה לא תואמת את פעילותינו – היא עלולה להוביל לכאבי ראש, סחרחורות ועצבנות ולכן, ישנה חשיבות משמעותית בבחירת התאורה עבור חדרי הילדים ובבית בכלל. בואו ננסה לבחון מספר קריטריונים על פיהם כדאי לבחור את התאורה בחדריהם של הילדים שלנו.

חדרי ילדים – איך בוחרים תאורה?

הקריטריון הראשון והבסיסי ביותר, על פיו נגדיר את שאר הקריטריונים, שהם מטרות החדר ומהן נסיק את החלטותינו לגבי סוג התאורה, הוא גיל הילדים. הקריטריון השני הוא גודל החדר ואותו תמיד יש לקחת בחשבון, בנוסף על האמור לפניכם.

תאורה לחדר תינוקות – אם יש לנו תינוק בחדר, הרי שרוב השימוש בחדר יהיה לשינה והחלפת טיטולים. אם יש כורסה בחדר – הרי שגם את פעילות ההנקה או ההאכלה של התינוק אתם עושים בחדר. לפעילות מסוג זה, כדאי לבחור באור צהוב, רק ולא עוצמתי, כיוון שעיניהם של התינוקות הן עדינות ועל פי רוב פניהם פונות למעלה הישר אל כיוון התאורה ואנחנו לא רוצים להכאיב לעיניהם. בנוסף, אם מטרתו העיקרית של החדר היא שינה – הרי שאנחנו רוצים ליצור אווירה מרגיעה וחמימה – ולכן נבחר בגוף קטן יחסית ואולי גם בנורת לילה נעימה שתספק אור בחדר כשהתינוק ישן, כך שלא תהיה לו חשיכה מוחלטת עם כיבוי גוף התאורה המרכזי.

חדרי ילדים קטנים – ילדים בגיל הגן בדרך כלל משחקים בחדריהם במהלך הזמן הפנוי שלהם, כאשר ברוב שעות היום בוודאי נמצא את כל הצעצועים שלהם מפוזרים על הרצפה. בסוג חדרי ילדים זה, נבחר באור שהוא יותר חזק מהתאורה בחדרי התינוקות, אך לא בוהק מידי, כדי שלא לעורר עומס במוחם של הילדים. חשוב גם כאן להציב מנורת לילה – שלה שתי מטרות עיקריות – גם לספק אור רך לקראת שעת השינה, שתעזור לילדים להבין ששעת השינה מתקרבת ותעזור להם להיכנס לאווירה רגועה יותר וגם כמובן לספק להם אור עדין בשעות הלילה, שלא ישנו בחושך. ילדים בכל גיל כמעט צריכים מנורת לילה ובגיל הגן, הם אולי צריכים את זה יותר מכל, שכן זה הגיל שהדמיון פורח בשיאו ולכן יש להם גם פחדים שאור של מנורת לילה יעזור להם להתגבר עליהם.

חדרי ילדים בגיל בית הספר – ככל שהילדים מתבגרים, אפשר לבחור בתאורה חזקה יותר – אך על פי רוב לא נבחר באור לבן בוהק ועוצמתי עבור חדרי ילדים. עם כניסתם של ילדינו לבית הספר, כדאי למקם מנורת קריאה על שולחן עבודה – שתחת אורה יוכלו להכין שיעורי בית ולקרוא בנוחות ובלי לאמץ את עיניהם יתר על המידה.

חדרי ילדים גיל העשרה/ההתבגרות – זהו גיל מרובה ברגשות סוערים ומצבי רוח משתנים ולכן, חשוב לבחור באור צהוב, מרגיע ושאינו חזק מידי, כדי לעזור קצת להלך הרוח של ילדינו המתבגרים.

 

Instagram-image
BOOMY
Instagram-image
TWIGGY GRID
Instagram-image
KIMONO